Anotace festival Miluj svůj život

Média ovlivňují život každého z nás možná víc, než si uvědomujeme. Sdělovací prostředky, jak se jim také říká, zejména ty v západním světě, samy sebe často označují jako „hlídací psy demokracie“ nebo si dávají přívlastky jako „svobodné“, či dokonce „seriózní“. Ať už jde o noviny, časopisy, internetové portály, rozhlas nebo televizi, oslovují masově veřejnost, které slouží jako hlavní zdroj informací o tom, co se děje doma či ve světě. I proto si mnoho lidí dodnes myslí, že jejich úkolem je veřejnost informovat, a že když to bylo v televizi, musí to být pravda. Jenže jak již zřejmě tušíte, už název mojí přednášky Média vs. realita - jak číst mezi řádky a nebýt manipulován naznačuje jistý rozpor. Rozpor mezi tím, co se píše nebo vysílá především v mainstreamových médiích, a tím, co se doopravdy děje doma i ve světě. Tento nesoulad vnímá stále více lidí, kteří tuší, že s nimi masmédia nehrají čistou hru, a při jejich sledování často kroutí hlavou, rozčilují se, případně je rovnou ignorují.

Nevěřit všemu, co se nám předkládá, je prvním předpokladem úspěchu. To ale nestačí.Důležité je totiž snažit se porozumět tomu, jak věci fungují, pochopit principy informačního světa a naučit se číst mezi řádky. Vyznat se v proudu informací, které se na nás valí, abychom nebyli tak snadno manipulováni, a pokud možno zůstali alespoň trochu v obraze. Na médiích je totiž ještě zajímavější než to, co se v nich píše, to, co se nepíše. Samozřejmě, pokud významný vydavatelský dům vlastní oligarcha (v Česku vlastní všechna hlavní vydavatelství oligarchové), bylo by naivní domnívat se, že jeho plátky budou informovat o tom, jaký je to darebák. Pokud naopak budou informovat o nějakém jiném darebákovi, je třeba si položit otázku proč, případně proč zrovna teď. Vždycky je třeba podívat se, odkud vítr fouká.

Pak tu máme ale další, ještě zásadnější rozměr mediální manipulace. „80 až 90 procent toho, co čtete v médiích, vychází z oficiálních míst. Myslím, že jsou novináři rádi součástí této hry, a proto konvenční názory jsou ty nejlepší názory,“ říká profesor Melvin Goodman, bývalý analytik CIA. Pamatujete ještě, jak začala třeba válka v Iráku? To nám mainstreamová média najednou začala podsouvat historku o tom, kterak Saddám Husajn ohrožuje svět chemickými zbraněmi. Mělo to jeden háček - žádné chemické zbraně neměl a důkazy byly kompletně vymyšlené. Stejně jako zbytek příběhu.

A právě o všudypřítomnosti mediální propagandy, o tom, jak rozpoznat mediální manipulaci, jak se jí ubránit, proč jsou média schopna tvrdit, že černá je bílá, proč nepíšou o tom, co je důležité a co by lidi zajímalo, jak se tvoří virtuální mediální realita, a jak se z toho všeho, co se do éteru valí, nezbláznit, vám coby zkušený novinář, který se v tom kolotoči točí již dlouhá léta, trochu povyprávím…

Milan Vidlák - Je zkušený český novinář s desetiletou praxí ve velkých médiích jako Lidové noviny a Mladá fronta, kde pochopil, že aby mohl psát svobodně a bez cenzury, musí si založit vlastní časopis. Nejprve spoluzakládal časopis Vědomí a poté založil vlastní časopis Šifra, jediný necenzurovaný měsíčník na českém trhu, který si klade důležité otázky: Jak převzít zodpovědnost za vlastní život? Jak funguje systém? Proč nejsme zdraví a šťastní? A jak z toho ven?

Více na www.casopis-sifra.cz