Kalendář akcí:

čen
2

02.06.2018 - 03.06.2018

čec
13

13.07.2018 - 15.07.2018

zář
15

15.09.2018 - 16.09.2018

říj
27

27.10.2018 - 29.10.2018

Dagmar KožinováKaždý z nás má za sebou nějaký rozchod. Nezáleží na tom, zda jsme se rozcházeli my nebo někdo s námi. V každém případě si odnášíme šrámy. Šrámy na srdci, které si sebou neseme do dalšího života. V některých případech mohou být skutečně velmi hluboké. Mohou se projevovat v tom, že odmítáme novou lásku nebo se nám v nových vztazích nedaří. Zůstáváme stále tak nějak viset v ukončeném vztahu. Nebo si to také na vědomé úrovni nemusíme vůbec uvědomovat. Můžeme mít pocit, že nemáme právo na štěstí a lásku. Možná si myslíme, že si ani lepšího partnera nenajdeme a spokojíme se s vlastní nespokojeností. Rozchod se řadí mezi největší životní traumata. Je velmi bolestivý. Podle předního českého psychologa Klimeše je dokonce bolestivější než rakovina. Mluví ze své vlastní zkušenosti, obojím prošel.

I já jsem si ve svém životě prošla několika rozchody. Ukončila jsem 15ti-letý vztah. Dnes cítím velkou vděčnost za vše, co jsme společně prožili. Náš vztah mě hodně posílil, hodně naučil a já díky němu pochopila spoustu věcí. Na začátku jsem byla mladá, sebevědomá, prosazující své názory, možná někdy arogantní, nekompromisní, vzteklá. Neměla jsem se ráda a často, velmi často, jsem překračovala své vlastní hranice a nechala druhé, aby je překračovali také. Lásku jsem občas zaměnila za manipulaci, touhu vlastnit a svým způsobem závislost na partnerovi. Oba jsme dělali spoustu chyb a moc se z nich nepoučili. Až po narození druhé dcerky jsem si nakonec začala některé věci uvědomovat. Během posledních dvou let se toho hodně změnilo. Prošla jsem cestou, která byla trnitá. Jsem šťastná, že jsem se na ni vydala, že jsem po ní šla. Za poslední dva roky jsem hledala odpovědi na spoustu otázek. Často jsem se ptala sama sebe, co je nejlepší pro děti? Kdy je opravdu vhodné vztah ukončit? Jaké jsou skutečné důvody? Proč by to měl člověk udělat? Jak s partnerem tyto věci komunikovat? Co na to řeknou lidé? Kdo mi pomůže? Podpoří? Co je největší obava při rozchodech? A řadu dalších.

Často v souvislosti s mým projektem „Můj rozchod“ řeším, že někdo nemůže někoho opustit, protože ten druhý bude hrozně nešťastný. Ten druhý si už nikoho nenajde a ten druhý bude sám. Pokud jste žena možná i přemýšlíte, jak zvládne domácí práce, když nic neumí, jak bude prát a co teprve vaření. Muži možná zase přemýšlí, jak si žena poradí s domácností, finančně a jestli se náhodou nezhroutí. Není tomu tak samozřejmě u všech. Ale existuje určitá skupina lidí, která se takto chová. Často přemýšlí víc nad druhým než nad sebou samým. Co se tedy zamyslet jinak? Jestliže se ve vztahu necítíte dobře a zvažujete rozchod, jak se ve vztahu cítí Váš partner? Je šťastný, spokojený a nevidí Váš zmatek, nejistotu, možná přímo neštěstí? Je to takto v pořádku? Osobně se domnívám, že pro spokojený a šťastný vztah je třeba, aby se v něm oba partneři cítili dobře. Pokud tomu tak není, myslím, že něco není v pořádku. Jestliže odcházíte ze vztahu, zkuste se na situaci podívat jinak. Možná právě tím, že vztah prodlužujete, bráníte partnerovi případně partnerce najít nový kvalitnější vztah. Vztah, ve kterém budete žít v harmonii, lásce a pohodě. Vztah, ve kterém nebudou pochybnosti. Vztah, ve kterém dáváte, ale zároveň dostáváte. Vztah, který je vyvážený a hodnotný.

Svým osobním příběhem bych ráda inspirovala druhé k nalezení vlastní cesty. Cesty, která vede k harmonii. Záměrem není hledat viníky a oběti, prohlubovat traumata. Ale donutit nás přemýšlet. Přemýšlet nad našimi vztahy, nad svým vlastním chováním a nad svou vlastní zodpovědností. A  jestliže stojíte na rozchodové křižovatce a zrovna zvažujete, že uděláte krok zpět, přijďte uzavřít Váš vztah na rozchodový rituál. Pro naše další vztahy je vhodné svůj předchozí vztah správně uzavřít. Rozchodový rituál tak může přinést velké uvolnění v životě a zlepšení kvality života. Rozchodový rituál je o zamyšlení, zastavení, připomenutí všeho pěkného, o lásce, odpuštění, pouštění a uvolnění.

Přijďte se v lásce rozloučit!

Dagmar Kožinová

Autorka článku bude přednášet na toto téma na festivalu Miluj svůj život v Praze v pátek 30.10.2015 v Tělocvičně 2 od 18.00 hod. a současně povede i další program již od 16.00 hod.

www.ezotera.cz

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

 

Foto EZOTERA Praha

Ohlédnutí za prodejní výstavou EZOTERA září 2017 

Pozvánka na předvánoční Ezoteru listopad 2017

Právě přítomno: 290 hostů a žádný člen

Tématické články Festival Miluj svůj život