Kalendář akcí:

čen
2

02.06.2018 - 03.06.2018

čec
13

13.07.2018 - 15.07.2018

zář
15

15.09.2018 - 16.09.2018

říj
27

27.10.2018 - 29.10.2018

Současné generace žijí život, který se zdá být zdánlivě jednoduchý, ale není tomu tak. Žijeme v blahobytu, nepracujeme tvrdě fyzicky a máme možnost užívat nejrůznější technologie - počítače, chytré mobily, pračky, sušičky, myčky nadobí, a přece se cítíme neustále pod tlakem.

Nároky na rychlost, profesionalitu a přesnost jsou v pracovním životě enormní. Zvyšuje se objem práce a spolu s ním roste i strach ze selhání a ztráty zaměstnání.

Monstrum výkonnostní spirály číhá nejenom v práci, ale také v partnerských vztazích. Dokonalí partneři i zaměstnanci mají být zároveň dobrými rodiči (především ženy matkami), kteří své děti vychovávají s láskou, plně se jim věnují, a ještě v plném nasazení mají stíhat stoupání po karierním žebříčku. Obdobně velké nároky jsou kladeny i na malé děti. Začínají velmi brzy s výukou cizích jazyků, věnují se vrcholovým sportům, umění, to proto, aby obstály v globalizovaném profesním životě.

Velké rodiny rychle v tomto století vymizely a s nimi i pomocné ruce příbuzných, kteří se podíleli dříve na výchově. Takže nároky a časové zátěže jsou kladeny především na ženy samoživitelky. Ženské časopisy svými články ukazují úspěšné manažerky, které se cele věnují jako manažerky firmám, a přesto se plnohodnotně věnují svým dětem. Bohužel realita bývá jiná. Narůstá počet neuróz, úzkostí, depresí a počet vyhoření. Lidé o sobě pochybují. Požadavkům moderního světa se nedá uniknout. Existuje jenom velmi málo jedinců, kteří umějí tlakům, které na ně klade zaměstnání a povinnosti spojené s výchovou dětí, a dokonce se starostí o staré rodiče, uniknout nebo odolat.

Jakým způsobem zvládají někteří jedinci nástrahy okolního světa? Jakto, že se umějí vrátit nezlomení z deprimujících a devastujících situací zpět do života ještě silnější než předtím?

Je to zdánlivě jednoduché. Klíčem k síle je blízký citový vztah v dětství. V životě takových lidí se v dětství vyskytoval alespoň jeden člověk, který se o ně láskyplně staral a reagoval na jejich potřeby, určoval jim hranice a pomáhal jim s orientací ve světě. Důvěrníkem nemusí být nutně ten nejbližší, jako je matka, otec, babička nebo dědeček. Tuto roli může převzít teta, učitel nebo i sousedka. Důležité je mluvit s dětmi tak, aby měli pocit, že je povyšujete na svoji úroveň. Je důležité jim dát pocit bezpečí, ocenit jejich pokroky a milovat je nezávisle na tom, co umějí. To jim dává sílu do dospělého života. Ta později vede k úspěšnému navazování vztahů a získávání podpory jiných lidí. Tito lidé k sobě přitahují náklonnost. Snáze si nacházejí přátele.

A pokud vás zajímají i další důvody, přijďte se podívat na přednášku, která se bude konat na festivalu Miluj svůj život v Praze v pátek 16.2.2018 v Učebně A od 15.00 hod.

PhDr. Mgr. Iva A. Voglová

www.festivalmilujsvujzivot.cz

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

Foto EZOTERA Praha

Ohlédnutí za prodejní výstavou EZOTERA září 2017 

Pozvánka na předvánoční Ezoteru listopad 2017

Právě přítomno: 186 hostů a žádný člen

Tématické články Festival Miluj svůj život