Kalendář akcí:

čen
2

02.06.2018 - 03.06.2018

čec
13

13.07.2018 - 15.07.2018

zář
15

15.09.2018 - 16.09.2018

říj
27

27.10.2018 - 29.10.2018

Jako dítě jsem musela být velmi náročná. Stále jsem se ptala, vyzvídala, jak co funguje, z čeho se to skládá, jak co vzniká. Pamatuji si, že mne fascinovalo, když mi teta vysvětlovala, že perly vznikají tak, že spadne zrnéčko písku do ulity, a živočich jej obaluje slizem, aby se ho zbavil, a vznikne z toho překrásná perla. Že může vzniknout něco krásného jen tak mimochodem, a jako odpadní produkt. To jsem ještě nechodila do školy. Výhoda mé výchovy byla ta, že jsem měla okolo sebe několik učitelek, a protože jsem byla jediné dítě v rodině, tak se mi věnovaly.

Ve škole jsem si při vyučování často četla a ve vyšších třídách pak chodila za školu - do velké Univerzitní knihovny. Stále jsem hledala odpověď na otázku, která mne trápila od dětství. A sice, co je nejdůležitější. Nějaký univerzální zákon. Podstatu existence, světa. Proto jsem také měla vztah k přírodním vědám, i když v pubertě jsem si řešila i náboženské otázky a studovala různé druhy náboženství. V něm jsem odpověď nenašla. Kdybych se měla rozhodovat dnes, asi bych studovala fyziku nebo astrofyziku protože si myslím, že tam je možné hledat jádro pudla.

Vzhledem ke své závažné vrozené nemoci páteře jsem začala dělat jógu, a spolu s tělesnými cvičeními studovala i filozofii jógy. Fascinovalo mne, jak věci, které léta dělám - jako je cvičení v představách, vizualizace a jiné, mají v józe své jméno, že je už dávno před tisíci lety Indové definovali a pojmenovali. Udělali to, co jsem jako malá vyžadovala a požadovala.

Ale stále mi tam chyběla ta ústřední myšlenka. Respektive její zformulování. Byla tam přítomná, jen nebyla patřičně zdůvodněná. Indové ji považují za samozřejmost. Učení o karmě. Mně trvalo pochopení karmy asi 5 let. Jako Býk musím věcem dokonale rozumět, takzvaně je uchopit a držet v ruce. Právě to úplné, komplexní a celostní pochopení karmy mi trvalo tak dlouho a to jsem měla tu výhodu, že jsem měla okolo sebe význačné učitele jako byl Dušan Zbavitel a Miládka Bartoňová, kteří oba byli indologové a věnovali se józe dlouhá desetiletí.

Karma v překladu ze Sanskrtu znamená čin, dělání. Ale neznamená jen to, co děláme, ale i to, co myslíme. Co je dobře a co je špatné to může být v některých ohledech diskutabilní. Ale shodneme se na některých všeobecně negativných myšlenkách a činech. Jako je například ubližování. A tady je myšleno ubližování nejen druhým, ale také sami sobě. Přemýšlejte, kde všude si ubližujete. Já třeba kouřením, někdo špatným jídlem, nevhodným oblečením, nedostatkem pohybu, nedostatkem spánku, negativními myšlenkami a neláskyplným chováním. Druhým ubližujeme v myšlenkách třeba už jen tím, že odsuzujeme jejich chování, oblečení. Dámy, vzpomeňte si, jak často jste si pomyslely: „Ta má ale ránu“.

Prvním krokem při čištění karmy je si uvědomit, kde chybujeme. Druhým krokem je pak přestat tyto chyby dělat.

Srdečně vás zvu

Renata Lopourová

Dalším krokem je pak čištění karmických vazeb, ale to je na samostatný článek, nebo na takový seminář jako bude na výstavě Ezotera v Praze v neděli 26.11.2017 v Tělocvičně od 13.00 hod.

 

www.festivalmilujsvujzivot.cz

Tento článek může být volně šířen v nezměněné podobě s kontaktem na autora a s aktivními odkazy na internetové stránky včetně této poznámky.

Foto EZOTERA Praha

Ohlédnutí za prodejní výstavou EZOTERA září 2017 

Pozvánka na předvánoční Ezoteru listopad 2017

Právě přítomno: 182 hostů a žádný člen

Tématické články Festival Miluj svůj život